تماس با پشتیبانی

09370650982

support@slivertheme.ir

روش های کلاهبرداری اینترنتی در فیسبوک و تلگرام

هر سرویسی که بزرگ می شود به همان اندازه برای کلاهبرداران و هکرها هم ارزشمند می شود و لقمه ای چرب برای کسب درآمد به حساب می آید که تلگرام و فیسبوک نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

روش های کلاهبرداری اینترنتی در فیسبوک و تلگرام

جرایم سایبری همیشه در جریان هستند اما در مورد شبکه ای اجتماعی باید گفت این جرایم را بسیار آسان تر می توان مرتکب شد مثلاً در شبکه ای اجتماعی کاربران بدون اینکه یکدیگر را به خوبی بشناسند بایکدیگر دوست می شوند و اطلاعات خود را در اختیار یکدیگر قرار می دهند که امری بسیار خطرناک است.

هیچ کدام از شبکه های اجتماعی موجود به اندازه فیسبوک و تلگرام پتانسیل اجرای سایبری را ندارند و به خصوص اینکه تلگرام در ایران براساس آخرین آمار، بیش از 12 میلیون کاربر ایرانی دارد و همچنین از طرفی فیسبوک بیش از صدها میلیون کاربر دارد و امکان اجرای هر سوءاستفاده در این شبکه ها بسیار ساده است.

برخی از رایج ترین روش های هکرها برای هک کاربران در این شبکه ها

1.هک کردن حساب های کاربری: این ابزارها اصولاً گرد رمزهای عبور رایج می گردند و برخلاف ایمیل ها، معمولاً از نام ها و تاریخ ها استفاده می کنند. به محض هک شدن یک اکانت، هکر می تواند از آن به عنوان یک وسیله مطمئن برای ارسال اسپم استفاده کند یا اطلاعات آن حساب کاربری را بفروشد. فروختن اطلاعات در مقابل دریافت پول رایج ترین روش کلاهبرداران و هکرهای اینترنتی است. در دنیای مجازی؛ اطلاعات کاربران ارزش و بهای بسیاری دارند.

2.استفاده از حساب های کاربری: یکی از روش های مستقیم دزدی هویت، زمانی است که هکر با استفاده از شناسه کاربری و رمزعبور سرقت رفته وارد اکانت کاربر میشود چه در تلگرام یا فیسبوک! به محض اینکه هکرها آنلاین می شوند، تمامی فهرست دوستان کاربر قربانی و اطلاعات او در اختیار هکر قرار می گیرد. در این گونه مواقع کلاهبردار یا هکر می تواند با استفاده از هویت فرد قربانی، طرح های فریب کارانه خود را مانند حیله «لندن» اجرا کند.

  1. شبیه سازی پروفایل: شبیه سازی پروفایل صفحات اجتماعی روشی است که در آن با استفاده از اطلاعات و عکس های محافظت نشده فرد، می توان اکانتی جدید با نام و مشخصاتی بسیار شبیه به کاربر ساخت. یعنی کپی پروفایل موجود، یک پروفایل جعلی درست کرد. کلاهبردارها با این روش و استفاده از پروفایل جعلی برای همه قربانیان خود درخواست دوستی ارسال می کنند که کاربر قربانی به خیال اینکه فرستنده تقاضای دوستی را می شناسد، درخواستش را قبول می کند، غافل از اینکه این پروفایل جعلی، دامی برای سو استفاده از اطلاعات او خواهد بود.
  2. استخراج اطلاعات محافظت نشده: برخی از وب سایت ها، در مقایسه با صفحات اجتماعی منابع بسیار آسان تری برای ربودن اطلاعات شخصی هستند. با همه این ها و با اینکه در آن ها از اطلاعات شخصی خود مخافظت کرد اما بسیاری از کاربران اطلاعاتی همچون ایمیل، شماره تلفن، نشانی، تاریخ تولد و بسیاری از اطلاعات شخصی خود را در معرض دید همگان قرار می دهند.

 

منبع: گروه فنی و مهندسی نیان گستر

درباره مسعود درویشی

مسعود درویشی هستم، 6 سال در زمینه طراحی وب فعالیت دارم و به سیستم مدیریت محتوای وردپرس مسلط هستم. تیم سلیورتم نه تنها در زمینه طراحی وب، بلکه در زمینه های گرافیک، ابزارهای وبمستران نیز فعالیت دارد. آموزش های ویدیویی سایت توسط بنده تهیه می شود.

دسته بندی و برچسب ها


دسته ها:مقالات


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *